سیب زمینی رضا قوچان نژاد هیرنوین اردیویژه

سیب زمینی: رضا قوچان نژاد هیرنوین اردیویژه لیگ هلند قوچان نژاد ویلم

گت بلاگز اخبار اجتماعی جهت قطع نشدن اینترنت در ایام انتخابات تلاش می‌کنیم/ فیلترینگ خبر رسان تلگرام ص

محمود واعظی تاکید دارد که دولت دسترسی آزاد به اینترنت را از جمله حقوق شهروندی می‌داند و بر همین اساس با جدیت ایستاده‌ تا هیچ دستگاهی نتواند جهت دسترسی مردم به ا

جهت قطع نشدن اینترنت در ایام انتخابات تلاش می‌کنیم/ فیلترینگ خبر رسان تلگرام ص

وزیر ارتباطات: جهت قطع نشدن اینترنت در ایام انتخابات تلاش می کنیم/ فیلترینگ خبر رسان تلگرام صوتی کار دولت نبود

عبارات مهم : اینترنت

محمود واعظی تاکید دارد که دولت دسترسی آزاد به اینترنت را از جمله حقوق شهروندی می داند و بر همین اساس با جدیت ایستاده تا هیچ دستگاهی نتواند جهت دسترسی مردم به اینترنت مسئله تراشی کند.

وزیر ارتباطات در گفت وگوی تفصیلی با ایسنا که حدود ۹۰ دقیقه به طول انجامید، به تشریح کارها دولت یازدهم در حوزه اینترنت و زیرساخت های آن پرداخت و بحث فیبر نوری و واگذاری آن، ایجاد شبکه های مجازی بومی و استقرار دولت الکترونیک را از جمله برنامه های وزارت ارتباطات دولت دوازدهم در صورت ریاست جمهوری حسن روحانی دانست.

جهت قطع نشدن اینترنت در ایام انتخابات تلاش می‌کنیم/ فیلترینگ خبر رسان تلگرام ص

وی در عین حال از تلاش دولت جهت جلوگیری از قطع اینترنت در ایام انتخابات خبر داد.

محمود واعظی در ابتدای صحبت های خود در توضیح اقداماتی که دولت یازدهم در حوزه اینترنت انجام داده هست، اظهار کرد: در دولت قبل ما جزو منتقدان بعضی تصمیم گیری ها به شمار می رفتیم ولی به علت مصالح نظام همواره جزو مجموعه هایی بودیم که سکوت کرده و بسیاری از نظر های خود در حوزه های متفاوت مانند اقتصاد، سیاست خارجی و غیره را بیان نمی کردیم.

محمود واعظی تاکید دارد که دولت دسترسی آزاد به اینترنت را از جمله حقوق شهروندی می‌داند و بر همین اساس با جدیت ایستاده‌ تا هیچ دستگاهی نتواند جهت دسترسی مردم به ا

وی عنوان کرد: البته اگرچه ما در آن دوره با نحوه کارکرد دولت و مدیریت آن پرسشها متعددی داشتیم، ولی زمانی که بر سر کار آمدیم تازه متوجه شدیم تا چه اندازه نسبت به دولت قبلی خوش بین بوده ایم، چراکه پرسشها بسیار بیش از آنچه ما فکر می کردیم به هم ریخته بود و در حوزه های متفاوت اقداماتی مانند بی قانونی و کار بدون کارشناسی صورت گرفته در دولت نهم و دهم معضلات متعددی به همراه داشت.

وزیر ارتباطات دولت یازدهم افزود: از سوی دیگر در ابتدای کار نگاهی بسیار تنگ نظرانه به حوزه ICT و اینترنت وجود داشت. به این معنا که بسیاری بدون آنکه اوضاع این حوزه در دنیا را مطالعه کرده و سهم آن در تولید ناخالص ملی را اطلاع داشته باشند، بدون آنکه از تاثیر این حوزه در توسعه کسب و کارهای الکترونیک و اشتغال یا ارتقای دانش بدانند، بدون آنکه بدانند این عرصه چه تاثیری در بهره وری و مبارزه با فساد و جعل و تبعیض دارد، نسبت به آن موضع گیری می کردند.

وی ادامه داد: به همین علت در دولت گذشته نه تنها جهت این بخش بودجه ای تخصیص داده شده است داده نمی شد بلکه حتی در ماه های نهایی دولت پا را از این مرحله نیز فراتر گذاشته و تصمیم به ادغام این وزارتخانه با وزارت راه و شهرسازی داشتند؛ تا جایی که حتی در دوره ای وزیر ICT نیز عزل شده است و جهت مدتی وزیر راه و شهرسازی سرپرست وزارت ارتباطات شد.

جهت قطع نشدن اینترنت در ایام انتخابات تلاش می‌کنیم/ فیلترینگ خبر رسان تلگرام ص

واعظی افزود: این اتفاقات در حالی رخ داد که خوشبختانه کارشناسانی که در وزارت ارتباطات حضور داشتند اهل تحقیق بوده و اینترنت را در کشور عزیزمان ایران و دنیا آشنا و نقش آن را می دانستند. به همین علت این مطالب را به نمایندگان مجلس و دفتر مقام معظم رهبری انتقال یافته کردند و با حمایت دفتر رهبری و مجلس علی رغم میل به دولت قبل این وزارتخانه ادغام نشد.

وزیر ارتباطات همچنین عنوان کرد: ما وارث چنین شرایطی بودیم. از سوی دیگر چشم انداز ۲۰ ساله گویای آن بود که باید در بخش فناوری جزو کشورهای اول منطقه باشیم ولی طی سال های گذشته کشورهای دیگر با سرعت در این حوزه سرمایه گذاری و رشد کرده بودند و ما در این عرصه اوضاع خوبی نداشتیم.

محمود واعظی تاکید دارد که دولت دسترسی آزاد به اینترنت را از جمله حقوق شهروندی می‌داند و بر همین اساس با جدیت ایستاده‌ تا هیچ دستگاهی نتواند جهت دسترسی مردم به ا

وی ادامه داد: بعد از طرح این عنوان با ریاست جمهوری با شناختی که ایشان از فضای بین الملل داشتند و اعتمادی که به کار کارشناسی نزدشان وجود داشت نظر های ما پذیرفته شده است و این عنوان در اولویت های دولت قرار گرفته و دست ما باز گذاشته شد و حمایت های کافی نیز به عمل آمد تا در این بخش سیاست های توسعه ای طراحی و پیگیری شود.

واعظی افزود: این اتفاقات در شرایطی رخ داد که فروش نفت ما زیر یک میلیون بشکه در روز و قیمت آن نیز به سرعت در حال کم کردن بود. در چنین شرایطی این نگرانی وجود داشت که دولت چگونه از بعد مخارج اساسی و مهم کشور مانند یارانه ها یا حقوق کارمندان برخواهد آمد؟ با این وجود در تمام این مدت سیاست های توسعه ای دولت در بخش ICT دنبال شد و ما توانستیم زیرساخت های مدنظر خود را تامین کنیم.

جهت قطع نشدن اینترنت در ایام انتخابات تلاش می‌کنیم/ فیلترینگ خبر رسان تلگرام ص

خروج سرمایه از بانک ها به سوی هلدینگ های ICT

وی ادامه داد: از سوی دیگر اعتمادسازی نسبت به بخش شخصی صورت گرفت و در پروانه های صادر شده است در این بخش تغییراتی قابل توجه صورت گرفت و بدهید ترتیب بسیاری از سرمایه ای که در بانک ها نگهداری می شد وارد این حوزه شده است و ما به سمت هلدینگ های ICT پیش رفتیم.

وزیر ارتباطات اظهار کرد: طی سه سال و نیم اول دولت یازدهم ما توانستیم ظرفیت شبکه انتقال کشور را که طی ۴۰ تا ۵۰ سال گذشته تنها به ۹۰۰ گیگابیت بر ثانیه رسیده بود به ۱۰ هزار گیگابیت بر ثانیه تبدیل کنیم که این عدد رشد ۱۱ برابری را به همراه داشت.

تعداد بازدیدکنندگان اینترنت به ۵۰ میلیون نفر رسید

واعظی ادامه داد: از سوی دیگر در حوزه شبکه پهن باند داخلی از ابتدای کار تا شروع دولت یازدهم تنها ۶۲۴ گیگابیت بر ثانیه ظرفیت ایجاد شده است بود که در این حوزه هم به حدود ۱۰ هزار گیگابیت بر ثانیه رسیدیم و به نوعی شاهد رشد ۱۵ درصدی بودیم. از سوی دیگر در حوزه تعداد بازدیدکنندگان اینترنت هم رشدی قابل توجه چه از نظر سرعت و چه از نظر تعداد صورت گرفت و بدهید ترتیب تعداد بازدیدکنندگان اینترنت از حدود ۴ تا ۵ میلیون نفر اکنون به بیش از ۵۰ میلیون نفر رسیده و رشدی ۱۰ برابری داشته است.

این عضو کابینه دولت یازدهم همچنین متذکر شد: توصیه دیگر بحث دسترسی روستاها به اینترنت پرسرعت است که در ابتدای دولت یازدهم هیچ روستایی به این عنوان دسترسی نداشت ولی اکنون ۲۷ هزار دِه به اینترنت پرسرعت مجهز شده است اند.

واعظی در ادامه در توضیح دلایل علاقه مندی دولت جهت دسترسی روستاییان به اینترنت پرسرعت توضیح داد: یکی از اهداف عمده ما این بود که به واسطه اینترنت خدمات را نیز به روستاها ببریم، چراکه در این قالب می توان خدمات متعددی از سلامت و آموزش گرفته تا غیره را به روستاییان ارائه کرد.

وزیر ارتباطات با تاکید بر اثرات مثبتی که به دنبال ارائه اینترنت پرسرعت در روستاها ایجاد شده است هست، عنوان کرد: البته در حوزه های دیگر نیز کارها متعددی صورت گرفت و به عنوان مثال فناوری را جهت اپراتورهای متفاوت آزاد کرده و گفتیم که آنها می توانند فناوری های متفاوت را بدون محدودیت ارائه کنند. بر همین اساس طی این سال ها خدمات نسل ۳ گوشی که در آن وقت تنها در چهار شهر قابل دسترسی بود این روزها در بیش از ۹۵۰ شهر در کشور عزیزمان ایران ارائه می شود و در حوزه نسل ۴ نیز اکنون ۷۴۲ شهر دسترسی به این خدمات دارند، در حالی که در ابتدای دولت هیچ کدام از شهرهای کشور به خدمات نسل ۴ دسترسی نداشته اند.

وی موارد دیگری مانند زیاد کردن تعداد دیتاسنتر یا CDN ها را از دیگر اتفاقات مثبت رخ داده در دولت یازدهم برشمرد و افزود: در برنامه چهارم جهت ایجاد شبکه ملی اطلاعات وظیفه شده است بود که این عنوان در برنامه پنجم نیز مورد توجه قرار داده شد و حتی در حکم مقام معظم رهبری جهت تاسیس شورای عالی اینترنت نیز به این عنوان به عنوان یکی از تکالیف دولت اشاره شد، ولی آیا ممکن است که ایجاد شبکه ملی اطلاعات بدون تامین زیرساخت های مناسب صورت گیرد!؟

واعظی افزود: بر همین اساس ما طی این سال ها با تامین زیرساخت های مناسب دو فاز اول شبکه ملی اطلاعات را راه اندازی کردیم و تا آخر دولت یازدهم فاز سوم آن را نیز رونمایی خواهیم کرد.

پیشرفت سه برابری دولت الکترونیک

این عضو کابینه اقتصادی دولت همچنین به بحث دولت الکترونیک اشاره کرد و گفت: راه اندازی دولت الکترونیک از گذشته یکی از آرزوهای کشور بوده و در دولت های متفاوت وزارت ارتباطات بر روی این عنوان کار کرده بود ولی پیشرفت چندانی در این حوزه صورت نگرفته و تا شروع دولت یازدهم در این حوزه تنها ١١ درصد پیشرفت ایجاد شده است بود، ولی اکنون این طرح به پیشرفت ۱۰۰ درصدی رسیده و تمام زیرساخت های مربوط به آن آماده شده است هست.

البته مورد نیاز است در این حوزه دستگاه های متفاوت نیز اقدام به انتشار اطلاعات خود کنند که تاکنون تنها ۳۵ درصد دستگاه ها در این حوزه ورود کرده اند که قطعا انتظار ما به مراتب بیش از این بوده و تلاش داریم بعد از آخر هیاهوهای انتخابات فاز اول این پروژه را بهره برداری کنیم.

اگر اینترنت نبود امروز کاندیداها چه می کردند؟

اما واعظی در بخش دیگری از صحبت های خود به وقت ها و تهدیدهایی که از سوی اینترنت ایجاد می شود اشاره کرد و گفت: تلاش های متعددی در حوزه صیانت از این فضا داشته ایم ولی به طور کلی رویکرد ما آن است که این فضا وقت و ترساندن را به طور توأمان دارد و ممکن است در آن آلودگی هایی نیز وجود داشته یا دشمن های بتوانند از نظر امنیتی خدشه ای وارد کنند. البته ما جهت این مباحث کارها متعددی صورت داده ایم و یکی از اولویت های مهم ما مربوط به این مساله می شد، چراکه به عنوان یک مسلمان و یک پدر حس می کنیم که تمام جوانان این مرز و بوم فرزندان ما هستند. بر همین اساس هر سال جهت این عنوان بودجه ای در نظر گرفته شده است و طرح هایی مانند فیلترینگ هوشمند و همکاری با دستگاه های امنیتی متفاوت در دستور کار ما قرار گرفته است.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه طی این مدت دولت تلاش داشته به علت مشکلی که به عنوان نمونه ممکن است در یک صفحه وجود داشته باشد کل یک سایت را فیلتر نکند، گفت: ما قصد نداشتیم مردم را محدود کنیم و بر همین اساس هزینه های بسیاری پرداخته و فشارهای متعددی را مجبور شدیم. حتی در مجلس قبل جهت این توسعه ها به ما کارت زرد هم دادند، در حالی که اگر جای دیگری بود جهت کارها انجام شده است می بایست دولت تشویق می شد.

وی ادامه داد: در هر صورت ما تلاش کردیم که هیچ گاه از تهدیدات این فضا غافل نشویم ولی در عین حال این شهامت را هم داشتیم که می توان از این عرصه جهت کشور وقت های متعدد ایجاد کرد. اکنون در نظر بگیرید که اگر اینترنت نبود در انتخابات ریاست جمهوری کاندیداها می بایست چه اندازه هزینه می کردند؟ از سوی دیگر با ایجاد این فضا افراد متفاوت با نگارش نقطه نظرات خود در اینترنت نقش خود را ایفا می کنند و دیگر مانند گذشته کار به درگیری های خیابانی کشیده نمی شود و اطلاعات نیز به صورت لحظه ای به افراد رسیده و آنها از آنچه که در کشور می گذرد مطلع می شوند.

واعظی با تاکید بر اینکه دسترسی به اینترنت و اینترنت از جمله حقوق شهروندی محسوب می شود، گفت: دولتی که اصول شهروندی را جزو اولویت های خود قرار داده، مگر می شود مردم را از دسترسی به این موارد منع کند!؟

فیلترینگ خبر رسان تلگرام صوتی کار دولت نبود

وزیر ارتباطات در بخش دیگری از صحبت های خود در پاسخ به سوالی مبنی بر فیلترینگ خبر رسان تلگرام صوتی و اینکه آیا این عنوان هم به علت چنین حساسیت هایی رخ داده است تصریح کرد: ما در این زمینه به طور صریح اعلام کردیم که دولت با فعالیت این بخش هیچ گونه مشکلی نداشته و حتی به مدت دو روز نیز شرایط دسترسی به خبر رسان تلگرام صوتی را فراهم کرد، ولی بعد از این مدت قوه قضاییه دستور به فیلتر شدن این بخش داد.

وی همچنین عنوان کرد: ما همواره گفته ایم که به علت پرسشها مالی جلوی فعالیت اینستاگرام، تلگرام، شبکۀ اجتماعی فیس بوک و … را نخواهیم گرفت. اپراتورها هم از سال ها قبل در حوزه پیامک شاهد این عنوان بوده اند که با روی کار آمدن شبکه های مجازی درآمدهای گوشی تلفن همراه در سراسر دنیا کم کردن پیدا کرده هست. در حوزه مکالمات صوتی نیز شرایط از همین قرار است و ما نمی توانیم با واقعیت های تکنولوژی بجنگیم. بر همین اساس مورد نیاز است خود را با این تغییرات تطبیق دهیم.

وی در عین حال تاکید کرد: از سوی دیگر در آستانه انتخابات این را هم مصلحت نمی دانیم که در کشور تقابل ایجاد کنیم. دولت یازدهم دولتی قانون مدار است ولی اعتقاد است که با توجه به تهدیداتی که در برابر کشور وجود دارد باید یک قوه قضاییه و سپاه مقتدر داشته باشیم. اکنون ما در برابر فیلتر شدن خبر رسان تلگرام صوتی مقاومتی نکرده ایم ولی این عنوان جای سئوال دارد که در شرایطی که برقراری تماس صوتی از طریق بعضی دیگر از شبکه های مجازی فراهم است آیا جلوی دسترسی مردم به خبر رسان تلگرام صوتی گرفته شده است است؟

صدا و سیما هنگامی که خوب است که حزبی عمل نکند

واعظی همچنین عنوان کرد: اینکه اینترنت تا چه اندازه می تواند جهت دیانت مردم تهدیدساز باشد بحثی است که در خصوص آن دو نوع رویکرد وجود دارد؛ عده ای بر این باورند که ما باید مردم را به گونه ای که انحرافی در جامعه ایجاد نشود در دسترسی به وسایل ارتباط جمعی یاری کنیم. در چنین شیوه ای جهت مردم و درک و شعور آنها احترام قائل می شوند که رویکرد دولت نیز از این قرار است.

این عضو کابینه دولت یازدهم رویکرد قیم مآبانه را دیگر شیوه مواجهه با اینترنت دانست و افزود: رویکرد دیگری هم در این خصوص وجود دارد که تاکید دارد این فضا پر از آلودگی است و ما قیم مردم هستیم، بنابراین باید همه چیز را بسته بندی کنیم. معنی چنین رویکردی ایجاد محدودیت و نارضایتی در جامعه خواهد بود. البته این رویکرد تنها در بحث اینترنت نیست و در کل عده ای در پرسشها متفاوت رویکرد قیم مآبانه داشته و معتقدند مردم تنها به صداوسیما دسترسی داشته باشند تا هر آنچه در رسانه ملی از آن به عنوان درست یاد می شود قبول کنند.

وی ادامه داد: البته ما هم این را قبول داریم که اعتماد مردم به رسانه ملی امری مثبت به شمار می رود، ولی این اتفاق در شرایطی رخ می دهد که رسانه ملی مانند یک شبکه حزبی برخورد نکند و طبق تاکیدات دائم مقام معظم رهبری و آنچه امام راحل (ره) گفته اند، دانشگاهی جهت کل کشور باشد، ولی اینکه این رسانه در اختیار گروهی خاص قرار داشته باشد و در بخش سیاسی آن رویکرد حزبی خاص مورد توجه قرار گیرد امر پسندیده ای به شمار نمی رود.

وزیر ارتباطات همچنین تصریح کرد: اکنون در خصوص عنوان انتخابات نیز صداوسیما به همین شیوه اقدام کرده و تنها جایی که می توان از آن به عنوان بی طرفی صداوسیما یاد کرد تخصیص داده شده است مدت وقت ۵۵۵ دقیقه جهت هر یک از کاندیداها بوده است که البته این عنوان هم در اختیار شورایی مجزا قرار دارد.

تکلیف اینترنت ایرانیان در دولت بعد چه خواهد بود؟

وزیر ارتباطات در ادامه صحبت های خود در پاسخ به این پرسش که با توجه به رویکرد کاندیداهای متفاوت ریاست جمهوری فکر می کنید در دولت آنها چه رویکردی نسبت به اینترنت وجود خواهد داشت، گفت: این عنوان بستگی به آن دارد که کدام یک از کاندیداها رای غالب را داشته باشند. اگر یکی از سه تفنگداری که در مناظره اخیر به طور دائم به کوبیدن دولت می پرداختند رای بیاورد و بر سر کار بیاید شرایط متفاوت خواهد بود. البته به هر صورت آنچه ما پایه ریزی کرده ایم به گونه ای است از آن بعد نمی توان از این حد عقب تر رفت.

وی افزود: ولی به هر حال شرایط اینترنت به گونه ای است که در دنیا با سرعت اوج در این حوزه حرکت می شود و دائم با فناوری های تازه مواجه هستیم. حال ممکن است که نتوان جلوی آنچه تاکنون به مردم ارائه شده است را گرفت ولی به هر صورت این دستاوردها هدیه دولت یازدهم به مردم بوده هست، ولی اینکه آیا دوباره عملکرد در این حوزه مانند دولت یازدهم باشد امری است که بعید به نظر می رسد و به شخصه بعید می دانم از تحولات بسیاری که دنیا در این حوزه رخ می دهد مردم کشور عزیزمان ایران سهمی ببرند.

واعظی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه اگر بار دیگر روحانی رییس جمهور شود در حوزه اینترنت چه اقداماتی در دستور کار قرار می گیرد؟ گفت: قطعا شبکه ملی اطلاعات را با سرعت بیشتری فراگیر خواهیم کرد تا بر بستر استفاده از این شبکه، خدماتی به مراتب زیاد و با کیفیت تر در دسترس مردم قرار گیرد علاوه بر این دولت الکترونیک اولویت دیگر ما خواهد بود.

وی ادامه داد: در دولت یازدهم اولویت وزارت ارتباطات، تحقق شبکه ملی اطلاعات بود و در دولت دوازدهم دسترسی به دولت الکترونیک و بعد از آن رساندن فیبر نوری به منزل های مردم از جمله اهداف مهم دولت به شمار می روند، آیا که مورد نیاز است مردم در منزل خود شرایطی داشته باشند که بتوانند مانند یک دفتر کار از گوشی تلفن خود بهره ببرند و تمام فعالیت های خود را با سرعت اوج به انجام برسانند.

این عضو کابینه دولت یازدهم همچنین اظهار کرد: توصیه دیگر آنکه ایجاد اینستاگرام، تلگرام، شبکۀ اجتماعی فیس بوک و … بومی مورد توجه ما قرار داشته و خواهد داشت تا بدهید ترتیب در حد ممکن اطلاعات مردم در داخل کشور بماند. بر همین اساس تلاش می شود تا با کمک شرکت های دانش بنیان، دانشگاه ها و بخش های متفاوت شرایطی ایجاد شود تا دسترسی به شبکه های بومی فراهم شود.

وی ادامه داد: اولویت دیگر ما آن است که به سرعت در این حوزه اشتغال ایجاد کنیم آیا که در سال ۱۳۹۴ با بهره گیری از این بستر در کشور عزیزمان ایران ۳۰ هزار شغل ایجاد شد که این تعداد در سال ۱۳۹۵ به ۱۰۰ هزار شغل رسیده و بنا داریم در سال ۱۳۹۶ با زیاد کردن ۳۰ درصدی آن، تعداد مشاغل ایجاد شده است در حوزه ICT را به ۱۳۰ هزار شغل برسانیم که امیدواریم در دولت و مجلس موانع موجود در این حوزه برطرف شود.

باز هم موقع انتخابات اینترنت قطع خواهد شد؟

واعظی در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه در دوره های قبلی انتخابات ریاست جمهوری شاهد قطع اینترنت در کشور بودیم، آیا در این دوره نیز تلاشی جهت این عنوان رخ داده؟ توضیح داد: یکی از دلایل قطع دسترسی اینترنت آن بود که ظرفیت پهنای باند موجود در کشور جهت دسترسی تعداد بالای بازدیدکنندگان کفایت نمی کرد و شبکه به نوعی مختل می شد، ولی اکنون ظرفیت به قدری اوج رفته که هر چه میزان استفاده زیاد کردن یابد هنوز ظرفیت جهت دسترسی به اینترنت وجود دارد. ضمن آنکه ما در این دولت با جدیت ایستاده ایم تا هیچ دستگاهی نتواند جهت دسترسی مردم به اینترنت مسئله سازی کند.

پرتاب ماهواره مخابراتی ناهید پیش از آخر دولت

وی در بخش نهایی صحبت های خود نیز به بحث ماهواره ها اشاره کرد و با تاکید بر تاثیر برجام در پیشرفت این بخش، بیان کرد: امور تحقیقاتی چند ماهواره سنجشی در گذشته انجام شده است بود ولی باید توجه داشت که در دنیا هم روند کار بدهید شکل است که تا زمانی که ماهواره ها لانچ نشده و از آنها بهره برداری نشود، تحقیقات تکمیل شده است به شمار نمی رود. بر همین اساس ما مرحله دیگری را پشت سر گذاشته و تلاش داریم تحقیقات را به مرحله عمل یا پرتاب نزدیک کنیم.

وی ادامه داد: بر این اساس اکنون دو ماهواره آماده وجود دارد که یکی از آنها یک ماهواره سنجشی “امیرکبیر” و دیگری ماهواره مخابراتی “ناهید” است که بیش از ۹۷ درصد امور مربوط به آن انجام شده است و امیدواریم در ماه رمضان یا بعد از آن این ماهواره ها پرتاب شوند.

واعظی همچنین از تکمیل ۹۵ درصد امور مربوط به ماهواره امیرکبیر خبر داد و در عین حال یادآور شد: ماهواره “دوستی” دیگر ماهواره سنجشی است که در دولت یازدهم و پژوهشگاه فضایی امور مربوط به آن دنبال شده است است.

وی در عین حال با اشاره به جدایی شرکت فضایی از بدنه وزارت ارتباطات گفت: طی سال های گذشته جهت مدتی شرکت فضایی از بدنه وزارت ارتباطات جدا شده است بود که با کمی تاخیر مجددا در ابتدای دولت تدبیر و امید این بخش به وزارت ارتباطات پیوست. بر همین اساس ما ماموریت داشتیم که دو ماهواره ملی که ۱۰۰ درصد آنها بومی باشد را رونمایی کنیم.

وزیر ارتباطات همچنین از پیگیری های شرکت صدا و سیما جهت طراحی یک ماهواره خاص این شرکت خبر داد و افزود: امور مربوط به این ماهواره نیز در حال پیگیری و انجام است.

واژه های کلیدی: اینترنت | ماهواره | دولت یازدهم | وزیر ارتباطات | اینترنت پرسرعت | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs