سیب زمینی رضا قوچان نژاد هیرنوین اردیویژه

سیب زمینی: رضا قوچان نژاد هیرنوین اردیویژه لیگ هلند قوچان نژاد ویلم

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری گوینده مانند چراغ برق است / اکبر منانی «دوبلور پوآور»

دوبلور شخصیت «پوآرو» اعتقاد است که گوینده باید صدا داشته، ورزیده باشد و بتواند سی و دو حرف را درست و سلیس بگوید؛ رسیدن به این ویژگی‌ها با یک یا دو روز انجام نمی

گوینده مانند چراغ برق است / اکبر منانی «دوبلور پوآور»

اکبر منانی «دوبلور پوآور»: گوینده مانند چراغ برق است

عبارات مهم : رادیو

دوبلور شخصیت «پوآرو» اعتقاد است که گوینده باید صدا داشته، ورزیده باشد و بتواند سی و دو حرف را درست و سلیس بگوید؛ رسیدن به این شاخصه ها با یک یا دو روز انجام نمی شود، بلکه ممکن است ۳۰ سال طول بکشد.

اکبر منانی در گفت وگو با ایسنا، راجع به ی اوضاع حضور گویندگان تازه در رادیو گفت: مسئله گویندگان بی حوصلگی هست، به علت اینکه این کار صبوری می خواهد. من سه سال جهت ورود به رادیو تلاش کردم تا وارد شدم. انواع دوره ها را دیدم و خودم دنبالش رفتم. مسئله این است که در حال حاضر فردی می گوید که من آمده ام گوینده شوم و همان موقع هم می خواهد که این اتفاق بیفتد.

او با انتقاد از اوضاع گویندگی اظهار کرد: متاسفانه این سبک گویندگی که در حال حاضر وجود دارد را دوست ندارم. البته این نظر شخصی من است و این مساله به سلیقه هم مرتبط می شود. گوینده باید صدا داشته و ورزیده باشد و بتواند سی دو حرف را بگویید، رسیدن به این شاخصه ها با یک یا دو روز انجام نمی شود، بلکه ممکن است ۳۰ سال طول بکشد.

این دوبلور قدیمی ادامه داد: تمام زندگی من تحقیق بود و دنبال این بودم که بدانم چه چیزی درست هست. از هر استاد و فردی که حرف می زد، یاد می گرفتم، اگر یاد نمی گرفتم به این مرحله ای که هستم، نمی رسیدم. خدا را شکر هنوز با این سن پشت میکروفون می نشینم و می توانم کار خود را درست انجام دهم.

منانی با بیان اینکه گویندگی صبوری می خواهد، خاطرنشان کرد: متاسفانه جوانان صبوری نمی کنند و می خواهند به سرعت گوینده شوند و جای نقش مهم باشند بدون اینکه بدانند گویندگی چیست، گویندگی باید تشریح شود. هر فردی صبر داشته باشد به آن هدفی که دارد می رسد. هیچکس مانند من نبودهریال لیکن بدترین بیان را در وقت خود داشتم ولی صبوری کردم و دنبال هدفم رفتم. کتاب نوشتم و گردآوردی کردم، من نویسنده نیستم و از مردم یاد گرفته ام. کدام گوینده در حال حاضر این کارها را انجام می دهد؟

این مدیر دوبلاژ اضافه کرد: هزاران نفر جلوی تلویزیون می نشینند و هرکدام فکری دارند. گوینده باید خود را با این افراد سازگار کند تا بتواند بیانی را در رادیو و تلویزیون داشته باشد.

گوینده ظاهر های فلفلی و آقای خوشبین در برنامه «صبح جمعه با شما»، با اشاره به شاخصه یک گوینده اظهار کرد: تنها علاقه کافی نیست بلکه گویندگان باید صدا و مایه ای داشته باشند. آن هایی هم که این شاخصه را ندارند، می توانند به آن دست پیدا کنند ولی باید حدود چندسال دنبالش بروند و نخواهند در عرض یک هفته گوینده شوند. به نظرم گویندگی مشکلترین و راحت ترین کار است و باید تمرین زیاد داشته باشند .

منانی که به جای شخصیت های زبل خان و «گلام» در ماجراهای گالیور (با تکیه کلام من می دونم) صداپیشگی کرده هست، در آخر گفت: بعضی گویندگان رادیو به نسبت بهتر از تلویزیون هستند. به جز آقای حیاتی، دیگران گوینده نیستند به علت اینکه حرف می زنند. گویندگی با حرف زدن در رادیو و تلویزیون تفاوت دارد و صدا باید سالم باشد. گوینده مانند چراغ برق است که از جایی انرژی می گیرد و از بلندگویی پخش می شود اگر در این بین یک خال وجود داشته باشد، اشکال ایجاد می کند. گویندگی این حالت را دارد و باید آنقدر دقیق باشد که دیگر این پرسشها وجود نداشته باشد.

گوینده مانند چراغ برق است / اکبر منانی «دوبلور پوآور»

واژه های کلیدی: رادیو | گوینده | گویندگی | اخبار فرهنگی و هنری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs